Marmaris Bülten
DÜRÜST TARAFSIZ CANKATV MARMARİS MARMARİS’TE DENİNCE SİGORTA AKLA GELİR NET SİGORTA SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINA KARŞI TUZDAN GELEN SAĞLIK
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
ÖNCESİNDE “HEY DUYAN VAR MI?” DEMİŞTİ DÜNYA
ÖNCESİNDE “HEY DUYAN VAR MI?” DEMİŞTİ DÜNYA

ÖNCESİNDE “HEY DUYAN VAR MI?” DEMİŞTİ DÜNYA
            Evet aslında bu Koronavirüs Salgını öncesinde dünya; bize bir şeyler anlatmaya çalışıyordu, kendi dilince…
             “Hey! Duyan var mı?” diye çığlık çığlığa bağırmıştı Coronavirüs’e kadar...  Yanan ormanlarla, beklenmedik depremlerle, fırtınalarla dile getirmişti daha düne kadar!.. Ve son çığlığı da Coronavirüs denilen salgın hastalık oldu…
            Dünya kurulduğundan itibaren, her yılın kendine özgü bir gelişi ve bir gidişi olmuştur. Dönemine göre yaşayan insanlar, yaşadıkları koşullar ve deneyimlerinin çıkarımı sonucunda yaşadıkları yılı kendilerince bir isim ile adlandırmışlardır.   Bu bazen bereket yılı, bazen kıtlık yılı, bazen savaş yılı,  bazen de barış yılı olarak geçmişe damgasını vurmuştur.

            Şu an yaşamağa devam ettiğimiz2020 yılı da, ne yazık ki anlı şanlı “Koronavirüs 19” yılı ismini alacak gibi…
             Dünyanın başına çok ciddi bela olan Koronavirüs;  gelecek günlerde başka büyük bir olaya yerini kaptırmaz ise, bilgiye göz açıp kapama hızında ulaştığımız zamanları yaşarken biz, bu salgın hastalık, dünyaya rest çekercesine  yaşamımızın orta yerine zorla oturdu. Dünya geneli insanlar ellerini kollarını bağlanmış bir halde,  40 düğümlü bohçayı çözmeye çalışırcasına  bu salgın hastalık ile mücadele etmeye çalışıyor.
            Her kişi hastalık karşısında birlik olma günü diyerek, kendini bildiği doğrular karşısında korumaya çalışırken, sokaklar unutulan kolonya kokuları ile buram buram mis gibi kokmaya başladı.  Her dönemde olduğu gibi fırsatı paraya çeviren gözü açlar da sanki hastalık  onların kapısını hiç çalmayacakmışcasına, bu durumdan yararlanıp maddi kazançlarını üst üste katlamaya çalışıyorlar.
            Dünya aslında bunca zaman bize bir şeyler anlatıp durdu ama bizler,  üç maymunu oynadık sürekli.  Görmedim, duymadım ve bilmiyorum kostümlerine bürünerek, kendimizi tereyağından kıl çeker gibi olayların dışında tutmaya çalışsak da Koronavirüs bir sonuç olarak, insanlığın bir yanılgısı olarak ortaya çıktı.

            Ne demişler; giden her zaman özlenen ve erişilmez olandır. Dünya değerlerinin kıymetini kaybettikten sonra yakınmanın bir yararı olur mu acaba?..  Dünyanın terazisinin tek eşit olduğu an; “Şu an yaşadığımız gibi  salgın hastalıkların insanlar arasındaki dağılımının, eşit olmasıdır!”  Bu hastalık insan ve mevki ayrımı yapmadan varlığını,ne yazık ki tüm insanlar arasında eşit korumaktadır.
            Toplumsal hareketlerde birlikte hareket ederek, yetkililerin uyarılarına birlikte uymalıyız. Sağduyulu olmanın en önemlisi olan bu günlerde, hep birlikte bir sınavdan geçiyoruz.  Asıl önemli olan bu olayları yaşarken;  kötüye değil de iyiye sarılma zamanı, aslında yaşam, gerçek ödüldür diyerek, uzun zamandır zihnimizde barındırdığımız düşünsel virüslerden de temizlenerek, “Bugün, aslında dündü.”, dememek için yaşadığımız günün öneminin farkına varalım.

            Gününüz güzel, yarınınız aydın olsun.
                         
                                 Yazar Birsen Tankaya Dinç - İstanbul

MARMARİS’TE CANLI MÜZİK Tıklayın!
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_canli_muzik_gruplara_ozel_pop_fasil_blues_jazz/

ÖNCESİNDE “HEY DUYAN VAR MI?” DEMİŞTİ DÜNYA
tarih Tarih: 15.03.2020, 03:29 okunma Okunma: 43981
Yorumlar
Kaleminize sağlık. Ne güzel anlatmışsınız.
Tarih: 15.03.2020 - 21:33 | Gönderen: Soner inal
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales