Marmaris Bülten
SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINA KARŞI TUZDAN GELEN SAĞLIK MARMARİS’TE DENİNCE SİGORTA AKLA GELİR NET SİGORTA DÜRÜST TARAFSIZ CANKATV MARMARİS
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
NEREDE O ANNELERİMİZİN TERLİK ATTIĞI GÜNLER?..
NEREDE O ANNELERİMİZİN TERLİK ATTIĞI GÜNLER?..

NEREDE O ANNELERİMİZİN TERLİK ATTIĞI GÜNLER?..
                Çocukların çok fazla telefon, tablet, bilgisayarla iletişim kurmaları gelişimini olumsuz etkiliyor.
                Evet eskiden çocuklar sokakta bahçede oynayıp enerjilerini atabiliyorlardı ve hatta zorla eve giriyorlardı. Herkes doktor, mühendis, avukat olma peşinde değildi.
                Bakkallarımız da vardı, şeker toz leblebi aldığımız… Sokakta gezen satıcı amcalar da vardı. Güven vardı, ahlaki değerler daha fazlaydı. Büyüklere saygı çok fazlaydı. Kirlenmemişti dünya.
             Anneler terlik atar psikoloji demezdi, misafirlikte annemizin gözlerine bakardık bir kek daha alabilmek için, o kaş kalktı mı erkeksen iste. Anneler bu kadar hırslı ve yarışçı değildi. Hatta bir anımı anlatayım. Fakültedeyim ve eve ara tatilde geldim, annem gün yapacak eve misafir çağırıyor, “kalk yardım et” dedi mutfaktan dersim var dedim uzaktan, bir an sessizlik oldu ve bu iyi değil dedim içimden, kapı hafif aralandı elinde terlikle annem ve derhal masadan fırlayıp tozları alan ben(!)
                Ya şimdi?..
                Hiçbir sorumluluk verilmiyor,  yemeği beğenmez ise kalkıp alternatif yemek yapıyor anneler… Ağlamayı kullanan çocuklar ve ağlamasın diye korkan veliler, okula öğretmene kavga ettiği çocuğun annesine karışan veliler anneler, kurulan whatsapp; okul anne grupları vs vs ve vs...
                Ama artan iletişimsizlik; yorgun anne ve baba nedeni ile elinde tabletle bir köşede sizlerin kavgasını duymadığını sandığınız çocuklar. Velilerin dinlenmek için ellerine tablet telefon bilgisayar verilerek sessizleştirilen çocuklar…  Konuşmada gecikme, iletişim başarısızlığı, öğrenme güçlükleri ile başvuran, parmağı ile bilgisayar telefon açtığı halde cümle kuramayan çocuklar?..
                Evet çocuklarımız ne yazık ki  hızlı ve hazır beslenme ile birlikte, yemek yenilen masalar üzerinde süs olan salon eşyasına dönmüş durumda. Biri birinin hayatlarından habersiz, sanal dünyada yaşayan bireylere döndük. Hangisi gerçek? Matrix mi yoksa?..
                Tehlike yanımızda. İyi yönleri doğru kullanım da var ama yanlışlar, hayat karartır tarzda!.. 
               Çenem düştü yine,  sevgiler herkese.
    
                                               Uz. Dr. Filiz Çelik 
                      Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı / İZMİR

____________________________________________
MARMARİS'TE NE NEREDE NEREYE? Tıklayın!..
www.marmarisbulten.com/Haber/marmaris_te_ne_nerede_nereye/

MÜŞTERİNİZ BİZDEN KAZANMAK SİZDEN!.. 
REKLAM TANITIM HABERLERİ tıklayın!  
ww.marmarisbulten.com/Haberler/Tanitim_Reklam_Haberleri/

NEREDE O ANNELERİMİZİN TERLİK ATTIĞI GÜNLER?..
tarih Tarih: 07.01.2020, 15:47 okunma Okunma: 50223
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales