Marmaris Bülten
SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINA KARŞI TUZDAN GELEN SAĞLIK MARMARİS’TE DENİNCE SİGORTA AKLA GELİR NET SİGORTA DÜRÜST TARAFSIZ CANKATV MARMARİS
Your Voice Your Newspaper... From Marmaris to The World
MARMARİS’TE TURİZMİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI
MARMARİS’TE TURİZMİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI

            Uzun yıllardır Marmaris’te profesyonel yöneticilik yapmaktayım, çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev aldım, siyasilerin ortamlarında bulundum, kamu kurum ve kuruluşlarının toplantılarına katıldım en önemlisi Marmaris’te yaşayan ve Marmaris aşığı bir Marmarisliyim.
           
Marmaris’imizin girişinde ziyaretçileri karşılayan istiridye kabuğu içinde “İnci Abidesi” var.
Marmaris’imizi anlatan dünya incisi bir yer olduğunu simgeleyen bu abideden, ne yazık ki Marmaris’te yaşayan, iş yapan, çalışan hiç kimse farkında değil ya da; çok azı farkında.
            Gelirinin tamamına yakınını Turizm den kazanan Marmaris yaşayanları, yatırımcıları yukarıda saydığım kurum ve temsilcileri varlıklarının sebebi olan Turizmi ne kadar biliyorlar ya da bilmiyorlar mı, anlayamadım?
            Toplantı bilincini oluşturamamış, tartışma ortamını yaratamamış, fikir alış verişinde bulunamayan, sadece kendi çıkarları doğrultusunda fikir beyan eden, hatta çözümler üreten, kendi bakış açısından her şeyin iyi olacağını düşünen, kendini fikir önderi ve sözde uzman zanneden bir dolu insanlar topluluğu nasıl bu kadar yoğun ve kalabalık olarak bir araya gelmiş anlayamadım gitti?
            Artık bende onlardan birimiyim diye düşünmeye başladım ve Marmaris’i kurtaracak klasik bir söz olan “Marmaris’i Hak Ettiği Yere Taşımak” için bazı tespit ve izlenimlerimi aktarmak istedim, bundan sonraki satırlarda bu tespitlerimi ve yaşanmış olaylardan, söylenmiş sözlerden yola çıkarak fikirlerimi aktaracağım.
            Marmaris’te turizmin ileri gitmesi istenen seviyeye gelmesi için önce geçmişe bakmak lazım. Marmaris’te turizm nasıl başladı ne şekilde gelişti ve nasıl gerilemeye başladı yaşımın yettiği yıllardan bahsetmek ve bu yıllarda yaşanan olaylardan yola çıkarak izlenimlerimi araştırmalarımı paylaşmak istiyorum. Marmaris’in turizm de altın çağı İskandinav ülkelerinin insanlarının Marmaris’i keşfetmesi ile başladığının canlı tanığıyım. Özellikle Finlandiya halkının akın akın Marmaris’e geldiği hatta şu an bile birçok Marmarislinin Finlandiya’da yaşadığını söylemeliyim gerçi çoğu Marmarisli bilir.

            Peki, ne oldu da bu kadar yoğun gelen bu insanlar birden bire Marmaris’i terk etti?
            Hiç kimse bunu sorgulayıp araştırdı mı hayır. Herkes kendine göre yukarda belirttiğim gibi her biri uzman kesilerek kendilerine göre sebep buldular. Haklarını yemeyelim bu konuda herkes aynı fikri buldu ve konuşuyor. Hatalarında birleşiyorlar hep bir ağızdan “biz esnaf olarak işletmeci olarak o insanları kazıkladık. Tehditle, akıl almaz taktiklerle, taciz noktasına vardıracak şekilde pahalı mal sattık” diyorlar artık. Ama bu yanlış tespiti dahi düzeltmek akıllarına gelmiyor. Çözüm için bir adım dahi atmıyor sadece konuşuyorlar, konuşuyorlar.
            Ya; bir araştırın, o insanlara sorun. Gerekirse gidin yerinde inceleme yapın. Bakalım gerçekten bu yüzden mi kaçmışlar?
Kendi ülkelerine coğrafi açıdan tıpa tıp benzeyen oraların iklimsel açıdan soğuk Marmaris’in sıcak iklimini bu kadar seven insanlar niye Marmaris’ten vazgeçmişler?
            Evet, Sevgili Marmarisli kardeşlerim, atanmış veya seçilmiş yetkililer, sivil toplum örgütlerinin sevgili yöneticileri! Ben Turizmin çeşitliliğine inanan bir yönetici işletmeci olarak gittim oralara, sordum araştırdım. Onları Tatile getirenlerle yani tur Operatörleri ile, tatil yapmaya gelenlerle konuştum, bakın ne sonuç çıktı.
            Evet, bizler o insanları kazıklamışız ama sizin dediğiniz gibi değil. Yanı pahalı satmışsınız ama sattığınız o mal pahalı olmanın dışında aynı zamanda sahte mal, çakma mal. Ve satmaya da devam ediyorsunuz. Kızmayın; Marmaris çarşısına gelen ünlü markaların avukatlarının dükkânlarınızda sahte mal tespiti yapmak istediklerinde verdiğiniz tepki ortada, peki sadece sorun bu mu? Değil elbet.
            Marmaris’te turizm sezonunu uzatmak istiyoruz ama hiç bir gayret göstermiyoruz. Sadece uçak yok, havaalanı uzak diyoruz başkaca da bir şey demiyoruz. Bakın Finlandiyalılar ne diyor:
“Biz Marmaris’e şubat – mart - nisan hatta mayıs ta gelsek ki bu aylarda gelmek, alış veriş yapmak istiyoruz ama ne ile karşılaşıyoruz biliyor musunuz?
            Yerel yönetimlerin bilinçsizce yaptığı ya da başkaca sebeple, Alt yapı çalışmaları, dağınık güvenliksiz inşaatlar arasında kapalı dükkânlar, otellerden çıkamayacak şekilde kazılmış yollar arasında biz ne yapalım söyler misiniz
diyorlar.

            Doğru diyorlar. Bizzat bende görmüş olduğum manzaralardan sadece bir tanesini aktarayım. Seneler evvel Marmaris’in en iyi beş yıldızlı otelinin yani Grand Azur’un önündeki yolda, dağ kadar parke taşı ve kum yığını vardı ve tarih neydi biliyor musunuz? “21 Mayıs” Evet, demek ki sadece kazıklamamışız. Bu insanları kaçırmak için el birliği yapıp yerel yöneticilerimle birlikte koordineli çalışmasız, halada aynı hatalara devam ediyoruz.
            Kalitesiz işletme anlayışı ile şu an var olanları da yakında kaçırırız niye diyorum çünkü hala aynı kafadayız yine kısaca yaşadığım hayretler içinde dinlediğim üzerinden iki tam yıl geçmesine rağmen hala sabit fikrinde ısrar eden Marmaris’in önemli zatlarından biri olan (isim de vermekten çekinmeyeceğim ki bu yazıyı da yazmama sebep olan) Sayın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız’ın sözleri hala kulaklarımda çınlıyor. Bu sözü zaten hemen hemen turizmle ilgilenen herkes biliyor ve ne talihsizliktir ki, her ortamda da savunmaya ve söylemeye devam ediyor. Hatırlatayım isterseniz; Marmaris’in en büyük odasının başkanı Sayın AYYILDIZ ; ‘Benim esnafım otelcilerle birlikte adının anılmasını istemiyor’ diyor. Gerekçesi, söylediği ifadeden daha da trajikomik. Zira Otellerin altında bulunan işletmeler kendi esnafına rakipmiş.Artık buna da pes yani. Sayın başkan bilmiyorsa söyleyeyim.
Oradaki işletmeler kendi odasına kayıt olmadan vergi mükellefi olamıyorlar yani Şükrü AYYILDIZ’ın başkanı olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın bizatihi üyesi.
            Üstelik Sayın Duayen Başkan çok önemli bir konudan da habersiz herhalde. O kabullenmek istemediği, dışladığı işletmeler çakma mal satmıyorlar. Sokaktaki esnafın dükkânında fiyat etiketi bulunmazken, üstelik tutturduğuna satmak için uğraşırken, otelin altında bulunan işletmelerde her mal hem etiketli, hem de; marka garantili. Bunu bile söyleyemiyor ya da gerçekten bilmiyor.
            Ayrıca tüm Marmaris esnafının dilinde gerçeklerden uzak, basmakalıp laflar var. Başkanları Şükrü AYYILDIZ gibi; “Otellerin uyguladığı her şey dahil sistem kalksın, Marmaris kurtulur diyorlar.
 
           Niye kendilerini sorgulamıyorlar? Ya da bu sisteme neden geçtiniz diye, otellere sormuyorlar?
            Bu sistemi uygulayan işletmelerden bir tanesiyiz.
Açıkça söylemek gerekirse; Çarşı esnafı sokakta müşteriyi kazıklamaya, sahte ve taklit ürün satmaya, kalitesiz hizmet vermeye, saygısızca davranmaya devam ettiği sürece mecburiyetten doğan bu sistem daha çok devam eder.
            Vermeye çalıştığım örnekleri arttırabiliriz ama yeter sanırım. Toparlamak gerekirse;
çözüm ne? Biz buna bakalım derseniz, tüm esnaflar, ticarethane sahipleri, tüm işletmeciler, işyerlerinde çalışanlar, kısacası hep birlikte öncelikle Turizmi öğrenmeliyiz, toplantı bilincini aşılamalıyız, fikir alış verişinde bulunmalıyız, araştırmacı olmalıyız, yenilikçi olmalıyız, yaptığımız işe saygı duymalıyız, güler yüzlü dürüst olmalıyız ve daha önemlisi tüm kurum ve kuruluşlar birlikte hareket etmeliyiz. Turizmi bir yıllık değil çok yıllık düşünmeliyiz.
            Bu özellikleri, tüm Marmaris yaşayanları ile birlikte yapmalıyız.
Unutmayınız ki; Turizm sadece işletmeleri ve otelleri değil, Marmaris’te yaşayan, nefes alan herkesi ilgilendiriyor.
            Bu yazının; “Ben Marmarisliyim” diyen, Marmaris’i yüreğinin en güzel köşesine sevgi ile yerleştiren herkese, tüm Marmaris sevdalılarına bir başlangıç olmasını umarak, şehrimize sevgi ile sahip çıkmak ve hak ettiği yere taşımak için uyanış olmasını diliyorum.
            Marmarisli hemşerilerime, sevgi ve saygılarımla.
 
                                                                    İsmail YILDIZ
                                                        GETOB  Başkan Yardımcısı
___________________________
Marmaris'ten dünyaya 
İŞ DÜNYASI REHBERİ 
http://www.marmarisbulten.com/Haberler/is_Dunyasi_Rehberi/

MARMARİS’TE TURİZMİN DÜNÜ BUGÜNÜ VE YARINI
tarih Tarih: 01.11.2012, 20:02 okunma Okunma: 3037
Yorumlar
Anlatmak isteyipte anlatamadigim ve hatta sırf bu herşeyi bildiğini sanan ama aslında hiçbirşey bilmeyen bu ukala grup yüzünden marmaristen soğudum.siz çok haklısınız tebrik ederim.bu yorumu cepten yazıyorum imla hatası olabilir kusura bakmayın saygılarımla.
Tarih: 01.11.2012 - 21:12 | Gönderen: Arihan erdoğan
Sizin yazdıklarınızı bu ilçede bin kişiden 499 kişi okusa da anlamaz.399 kişi okur ama anlar işine gelmez anlamadı numarasına yatar.99 kişi anlar ama pes etmiştir çoktan buaraları terketmiştir.Kalan senin benim gibi bir kaç kişide halen buralardadır.Benim gibi sokakları gönüllü temizlerken balta ile kovalanır.
Örnek bir yazı
Saygılarımla
Tarih: 04.02.2013 - 15:47 | Gönderen: sid
Yorumla
Ad Soyad
E-Posta (yayınlanmayacaktır)
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
  
2010 ales